• Inter-Lingua nyelviskola. Őszi akció
Inter-Lingua nyelviskola, Budapest

Kapcsolat

Inter-Lingua nyelviskola (ETA Internal Soft Bt. tulajdona)

Cégjegyzék száma: 0106787238

Adószáma: 24743576143


Címünk: 1074 Budapest, Erzsébet krt. 40-42, 1 em., 3 aj., kapucsengő 114

Kapukód: 114 kulcs 4945

Tel: 06 (70) 307-97-89

E-mail:

angol, német, olasz, francia nyelvek esetén: interlingua.nyelviskola01@gmail.com

orosz, magyar, spanyol, ritka nyelvek esetén: interlingua.nyelviskola02@gmail.com

Recepciónk nyitvatartása:
Hétfő: 9.00 - 20.00
Kedd: 9.00 - 20.00
Szerda: 9.00 - 20.00
Csütörtök: 9.00 - 20.00
Péntek: 9.00 - 20.00
Szombat, vasárnap: Zárva

MÁRCIUS 24: 09.00 - 18.30




Megosztás

Orosz igék ragózása

 

Az Inter-Lingua nyelviskola saját tananyaga

Az orosz főnévi igenév

A főnévi igenév az ige szótári alakja. Az orosz nyelvben a főnévi igenév jellemző végződése: "-ть", azonban van néhány "-ти" és "-чь" végű főnévi igenév is.

Két ragozási típust különböztetünk meg. Az I típusú ragozás un. "-e"soros. Az egy.sz. 1 sz, és több.sz. 3 sz. kivételével, a ragok -е vagy -t tartalmaznak. A II típusú ragozás un. "-и"soros. Ebben az esetben a ragok -t tartalmaznak.

 

Példa:

делать

я

ты

он, она оно

делаю

делаешь

делаeт

мы

вы

они

делаем

делаете

делают

стоять

я

ты

он, она оно

стою

стоишь

стоит

мы

вы

они

стоим

стоите

стоят


Személyes n/m Szám Vége I t. Vége II t.
я Egyes szám -у, -ю -у, -ю
ты -ешь -ишь
он, она, оно -ет -ит
мы Többes szám -ем -им
вы -ете -ите
они -ут, -ют -ат, -ят

Az igéknél második személy egyes számban mindig a lágyság jel van a végén! A második személy többes számban mindig -e van a végén!

A I típusú igék: általában -еть és -ать (-ять) végzödésű. Az összes ige -овать végződéssel. És két ige -ить végzödéssel: брить и стелить.

Ha  a hármadik személy többes számú igénél a vége -ут/-ют, akkor a többi személyben a végződése -e.


он чита?т => они читают => он читает

 

Я читаю пишу
Ты читаешь пишешь
Он читает пишет
Мы читаем пишем
Вы читаете пишете
Они читают пишут
Infinitív читать писать
A II típusú igék: minden ige -ить végű, kivéve брить, стелить. Hét ige -ать végű:
Ко второму же спряженью
Отнесём мы без сомненья
Все глаголы, что на "-ить",
Кроме слов "стелить" и "брить".
А ещё: "смотреть", "обидеть",
"Слышать", "видеть", "ненавидеть",
"Гнать", "дышать", "держать", "терпеть"
И "зависеть" и "вертеть".
Néhány másik ige -ать (-ять) végű, ha a hangsúly a végére esik: лежать - он лежит, стоять - мы стоим. Ha a hármadik személy többes számű vége: -ат/-ят, akkor a többi személyben a végződése

он спеш?т => они спешат => он спешит

 

Я говорю лежу
Ты говоришь лежишь
Он говорит лежит
Мы говорим лежим
Вы говорите лежите
Они говорят лежат
Infinitív говорить лежать

 

 

  • смотреть:
    я смотрю - он смотрит - они смотрят
  • видеть:
    я вижу - он видит - они видят
  • слышать:
    я слышу - он слышит - они слышат
  • ненавидеть:
    я ненавижу - он ненавидит - они ненавидят
  • дышать:
    я дышу - он дышит - они дышат
  • держать:
    я держу - он держит - они держат
  • обидеть:
    я обижу - он обидит - они обидят
  • терпеть:
    я терплю - он терпит - они терпят
  • - зависеть:
    я завишу - он зависит - они зависят
Kivétel:
Я хочу
Ты хочешь
Он хочет
Мы хотим
Вы хотите
Они хотят
Infinitiv хотеть

 



Orosz igék.